Koncert w ramach jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski

Koncert „Dopokąd idę…” w ramach obchodów Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski odbył się 18 listopada 2016 roku.

pvea-zaproszenie-2

pvea-zaproszenie-organizatorzy

Dlaczego koncert…

Koncert był pierwszym owocem działalności Fundacji Pro Veritate et Arte. Pomysł zrodził się u zarania jej istnienia w lipcu 2015 roku i przełożył na ideę ogłoszenia konkursu na cykl mszalny (ordinarium missae) w języku łacińskim lub polskim. Myśl o takiej formie muzycznej narzucała się niejako sama i wynikała z potrzeby uhonorowania zbliżającego się Roku Jubileuszowego 1050-lecia chrztu Polski.

Na ogłoszony przez Fundację konkurs dla młodych kompozytorów Akademii Muzycznej w Poznaniu nadeszło sześć projektów, a komisja w składzie: przewodniczący prof. Janusz Stalmierski (rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu), członkowie – prof. Lidia Zielińska (Akademia Muzyczna w Poznaniu), prof. Monika Kędziora (Akademia Muzyczna w Poznaniu), ksiądz dr Mariusz Białkowski (przedstawiciel Fundacji) oraz Piotr Pałka (przedstawiciel Fundacji) – wybrała projekt Mszy Jubileuszowej na sopran, baryton, chór i orkiestrę pani Agnieszki Zdrojek- Suchodolskiej.

W przeddzień zakończenia Roku Jubileuszowego 1050-lecia chrztu Polski, 18 listopada 2016 roku, w gościnnych progach życzliwej nam poznańskiej Akademii Muzycznej, wobec szacownego grona naszych dobroczyńców, władz – zarówno kościelnych jak i miasta, przyjaciół i znajomych, odbyło się prawykonanie Mszy Jubileuszowej. Mamy nadzieję, że po takim zainaugurowaniu działalności naszej Fundacji, możemy powiedzieć odważnie – niczym Pielgrzym Cypriana Kamila Norwida – ,,Dopokąd idę…”.